Po zainstalowaniu systemu nic już nie stoi na przeszkodzie, żeby zalogować się po raz pierwszy na urządzenie. Można to zrobić ponownie uruchamiając na komputerze program Synology Assistant, albo po prostu ręcznie wpisując w pasek przeglądarki adres IP urządzenia.
To w zasadzie wszystko, co jest niezbędne przed rozpoczęciem korzystania z NASa. Producent sugeruje jednak, żeby poświęcić jeszcze chwilę na skonfigurowanie usługi QuickConnect, która pozwoli na wygodne łączenie się z DS412+ spoza sieci lokalnej. W takim wypadku zamiast zapamiętywać i wpisywać swój adres IP oraz numer portu, wystarczy zapamiętać identyfikator. Usługa jest ponadto wręcz niezbędna dla osób posiadających łącze internetowe ze zmiennym IP.
Aby skorzystać z QuickConnect należy podać prawdziwy adres e-mail, hasło oraz łatwy do zapamiętania identyfikator (przydzielany jak zwykle na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy"). Jeśli wymyślona fraza jest wolna, następuje jej przypisanie do naszego konta. Teraz wystarczy z dowolnego miejsca wpisać adres według formuły http:// *identyfikator*.quickconnect.to/ i zostaniemy przekierowani i połączeni z NASem. Jest to więc typowa usługa DDNS.
W tym momencie następuje przekierowanie do pulpitu systemu DSM 5.0. W tym miejscu można wybrać, czy chcemy pozwolić producentowi na zbieranie anonimowych informacji statystycznych o tym, jak wykorzystujemy urządzenie. Takie dane pozwalają Synology skupić się na rozwoju najczęściej używanych funkcji, są więc przydatne; nie każdy jednak lubi być "podglądany".
Programiści Synology jeszcze raz poproszą nas o chwilę cierpliwości – sugerując, żeby poświęcić kilka minut na zainstalowanie tych aplikacji z Centrum Pakietów, z których zamierzamy skorzystać.
Na tym kończy się podstawowa konfiguracja i można już bez przeszkód korzystać z możliwości urządzenia.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.