Jedną z bardziej przydatnych, szczególnie z puntu widzenia mniej zaawansowanych użytkowników, funkcji dostępnych z poziomu Synology Assistant jest mapowanie napędu. Działa to na bardzo podobnej zasadzie co iSCSI – po zamontowaniu "napędu" jest on widoczny w systemie jako dysk lokalny. Procedura jest przy tym znacznie prostsza niż tworzenie i inicjowanie w systemie Windows targetu iSCSI.
"Napędem" można uczynić każdy folder współdzielony utworzony w pamięci dysku sieciowego. Utworzenie takiego folderu jest bardzo proste – z Panelu sterowania wystarczy wybrać opcję "Folder współdzielony", a następnie – "Utwórz". Potem pozostaje już tylko wpisanie nazwy i zdecydowanie, czy katalog ma być szyfrowany czy też nie.
Teraz mozna dodać napęd w Synology Assistant. My przy wyborze litery dysku wybraliśmy "A", gdyż litery A i B iod lat są zwykle w komputerze nie używane.
W ten sposób folder współdzielony pojawił się wśród napędów dostępnych z pozimu "Mój komputer". Do tego samego katalogu można się też dostać poprzez "Moje miejsca sieciowe", opisana metoda będzie jednak bardziej wygodna jeśli w domu lub firmie z zasobów NASa korzystają osoby mające tylko podstawową wiedzę o komputerach. Metoda ta będzie natomiast niezbędna, jeśli tworząc folder wsółdzielony zaznaczymy opcję "Ukryj ten folder współdzielony w Moje miejsca sieciowe".
Ta funkcja pozwala na podglądanie, co dzieje się w danym momencie z serwerem.
Połączenie następuje przy pomocy wygodnego kreatora. Należy pamiętać, że aby uzyskać dostęp do monitora należy podać zalogować się przy pomocy użytkownika z prawami administratora.
Narzędzie pozwala na monitorowanie podstawowych informacji – użycia procesora, pamięci, łącz internetowych i wreszcie miejsca na wolumenach. Do pełni szczęścia przydałoby się dodanie kilku kolejnych informacji – na przykład którzy użytkownicy są aktualnie zalogowani.
Następne narzędzie zostało – co nietypowe – nazwane po prostu "program przesyłający zdjęcia".
/061/-/065/
Łączenie przebiega łudząco podobnie jak w przypadku poprzednich narzędzi. Przed połączeniem należy – o ile nie zostało to uczynione wcześniej – zainstalować na serwerze aplikację PhotoStation.
Następnie wystarczy wybrać folder współdzielony, do którego będą wysyłane zdjęcia (domyślnie photo, można utworzyć inny) i można przystąpić do archiwizacji swojej kolekcji fotografii.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.