Aby rozpocząć pracę z serwerem plików, należy najpierw odnaleźć urządzenie w sieci lokalnej i połączyć się z nim. Prostym sposobem na to jest zainstalowanie aplikacji Synology Assistant znajdującej się na dołączonej do oprogramowania płytki.
Instalator, a także rzecz jasna sam program, komunikuje się z użytkownikiem w języku polskim.
Zaraz po zainstalowaniu i uruchomieniu Synology Assistant następuje wyszukiwanie urządzeń producenta w sieci lokalnej i wyświetlenie ich na liście. Teraz wystarczy kliknąć na wybraną pozycję, a następnie na przycisk "połącz" i aplikacja otworzy nowe okno domyślnej przegladarki internetowej z już wpisanym adresem IP zaznaczonego NASa.
Teraz kreator przystępuje do meritum, czyli instalacji systemu DSM. Zakupiony NAS zawsze posiada pliki instalacyjne systemu w aktualnej w dniu opuszczenia fabryki wersji. Oprogramowanie zasugeruje automatyczne pobranie z serwerów Synology systemu w najnowszej dostępnej kompilacji.
Przy instalacji należy wybrać hasło do konta administratora. W tym samym oknie znajduje się domyślnie zaznaczone pole wyboru mówiące o utworzeniu wolumenu SHR (Synology Hybrid RAID).
Programiści Synology słusznie zauważają, że w tym momencie jest dobra okazja do zaparzenia sobie szklanki herbaty. Pobranie oraz instalacja DSM 5.0 rzeczywiście chwilę trwa, przy czym z pewnością nie dłużej niż sugerowane przez producenta 10 minut.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.