Sporo kosmetycznych zmian w DSM 5.0 dotyczy narzędzia do zarządzania wolumenami. Funkcjonalność praktycznie się nie zmieniła: zachowane zostały wszystkie możliwości oprogramowania znane z DSM 4. Poprawiła się przejrzystość, co powinno zwiększyć łatwość zarządzania systemem.
Z jakiegoś bardzo dziwnego powodu "Zarządzenie przechowywaniem" nie znalazło się w panelu sterowania. Jest dostępne bezpośrednio z poziomu Menu głównego (ikonka domyślnie umieszczona w lewym górnym rogu pulpitu). Być może stało się tak dlatego, że jest to bardzo rozbudowane narzędzie, któremu producent postanowił przypisać osobne miejsce w systemie.
W większości przypadków wolumen jest tworzony na dostępnych dyskach podczas procedury instalacji systemu. Jeśli tak się nie stało, operację można przeprowadzić później – procedura wygląda bardzo podobnie:
Niemal identycznie wygląda kreator tworzenia grup dysków:
Synology przygotowało bardzo wygodny kreator tworzenia iSCSI LUN:
Jest to rozwiązanie przyjazne w dużej mierze dlatego, że od razu tworzy target iSCSI. W przypadku niektórych modeli konkurancji, oba elementy tworzone są osobno, co może przysporzyć nieco trudności osobom spotykającym się z iSCSI po raz pierwszy.
Jeżeli w systemie są nieużywane dyski, można wykorzystać je jako dyski zapasowe (hot spare). W takim wypadku w razie awarii jednego z podstawowych dysków w macierzy RAID, dane zostaną natychmiast zapisane na nośniku zapasowym.
W powyższym przypadku dane na macierzy RAID 1 są zapisywane w dwóch kopiach – po jednym na każdym HDD. Jeżeli jeden ulegnie uszkodzeniu, pozostaje kopia na drugim HDD, jednak w takim wypadku nie istnieje już kopia bezpieczeństwa. Istnienie w systemie dysku hot spare spowoduje, że taka kopia zostanie sporządzona i dane dalej będą dość bezpieczne. Po wymianie uszkodzonego sysku na nowy, dane zostaną na niego automatycznie przywrócone.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.