Czy to w przypadku awarii NAS-a i otrzymaniu kolejnego, czy to zakupu nowszego modelu w miejsce dotychczasowego – może się zdarzyć, że nasze dyski twarde z danymi będziemy musieli wyjąć z jednego dysku sieciowego i umieścić w drugim.
Taka operacja bywa bardzo kłopotliwa w przypadku zmiany producenta – wówczas najprawdopodobniej nie obędzie się bez formatowania nośników przed użyciem w nowym modelu. To z kolei jest nierozerwalnie związane z koniecznością wykonania zwykle długotrwałego backupu, ponadto nie zawsze jest gdzie zrzucić dane.
Rzecz ma się zupełnie inaczej, jeśli nie zmieniamy dostawcy. Każdy producent chciałby, żeby klienci zmieniali sprzęt jak najczęściej i skrzętnie im to ułatwiają. Również zmieniając NAS Synology na kolejny model nie napotkamy żadnych trudności.
Planując wymianę nie musimy robić nic w starym urządzeniu. Można z niego korzystać do końca, a w momencie otrzymania paczki z nowym sprzętem, po prostu odłączyć dyski i przenieść je do kolejnej obudowy. Jeśli oba modele są z tej samej linii produktów, nie trzeba będzie nawet wydkręcać nośników z kieszeni, a jedynie zamienić je miejscami.
Po umieszczeniu HDD/SSD w miejscu docelowym, wystarczy włączyć NAS i odnaleźćgo w środowisku sieciowym – niezmiennie polecamy do tego narzędzie Synology Assistant.
Widząc, że ma do czynienia z nośnikami z zainstalowanym DSM, kreator Web Assistant nie zaproponuje nam już formatowania nośników. W linijce "Status" pojawi się wartość "Migrowalny", co oznacza, że konfiguracja dysków może nastąpić bez utraty naszych danych.
Użytkownik może wybrać, czy chce wykonać pełną migrację, czy też czystą instalację, gdzie na dysku pozostaną co prawda pliki, ale wszystkie spersonalizowane ustawienia (nazwa serwera, użytkownicy, zainstalowane aplikacje itp.) znikną. Pierwsza opcja sprawdzi się u osób, które dłuższy czas korzystają z DSM i dostosowały system do swoich potrzeb. Drugą można polecić szczególnie osobom, które dopiero zaczynały poznawać system i sporo eksperymentowały – czysta instalacja to to samo, co przywrócenie ustawień fabrycznych.
W tym miejscu należy pochwalić Synology za przejrzyste samouczki przetłumaczone również na nasz język, które mogą ułatwić migrację. Co prawda informacje dotyczą systemu DSM 4.x, jednak w znacznej części migracja z DSM 5.0 wyglada identycznie. Słowa uznania należą się za stworzenie bogatego katalogu pytań, które mogą się nasunąć użytkownikowi podczas migracji i napisanie przejrzystych odpowiedzi.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.