F2-NAS 2 to najnowszy model serwera firmy TerraMaster, przeznaczony dla odbiorców zarówno domowych jak i małego biznesu. Urządzenie ma zachęcać niewysoką ceną (w dniu publikacji recenzji wynoszącą ok. 600 zł). Choć kwota ta jest niższa niż w przypadku większości modeli o "firmowych" aspiracjach, w tym wypadku urządzenie spisuje się nieźle - choć nie idealnie.
Pod względem budowy NAS od pierwszego spojrzenia robi dobre wrażenie. Zastosowanie nietypowego wzornictwa w stylu retro zdecydowanie wyróżnia F2-NAS 2 wśród innych propozycji dostępnych na rynku. Obudowę niektórzy pochwalą, inni zaś stwierdzą że jest zbyt staroświecka - większości jednak powinna przypaść do gustu.
Przód obudowy przedstawia się dość spartańsko - nie znajdziemy tutaj ani wyświetlacza, ani żadnego złącza (USB, eSATA). Brak LCD dałby się łatwo wybaczyć, gdyby nie problemy z aplikacją do wyszukiwania serwera w sieci lokalnej (która działa bezbłędnie dopiero w najnowszej, dostępnej na stronie producenta wersji). Na tylnym panelu poza portem LAN znajdziemy jedynie wyjścia USB 2.0 i eSATA. Do pełni szczęścia w tym kompaktowym urządzeniu przydałby się chociaż jeszcze jeden dodatkowy port USB, najlepiej w standardzie 3.0.
Oprogramowanie wewnętrzne spisuje się bardzo dobrze. Odnaleźć można niewielkie niedociągnięcia w tłumaczeniu, ale szybkość działania i stabilność są na wysokim poziomie. Logika rozmieszczenia poszczególnych elementów w menu jest bardzo dobra. Gdyby to była recenzja samochodu napisalibyśmy, że "wszystkie elementy rozmieszczone są bardzo intuicyjnie i można je odnaleźć bez odrywania wzroku od drogi".
Urządzenie może pracować jako serwer plików (Samba, FTP, iSCSI), serwer www, wydruku, a nawet poczty elektronicznej. Wśród mnogości funkcji brakuje coraz bardziej powszechnej i popularnej możliwości połączenia z systemem monitoringu w celu rejestracji obrazu z kamer przemysłowych, co może się przydać bardziej wymagającym użytkownikom.
Pod względem wydajności F2-NAS 2 spisuje się dość przyzwoicie. Prędkości transferu plików oscylują w większości przypadków w okolicach dwudziestu kilku MB/s i co ważne - nie spadają zbytnio w przypadku zaszyfrowania zawartości dysków.
W tym miejscu należy wspomnieć o niedociągnięciu konstrukcji, która pozwala jedynie na instalację nośników 3,5-calowych. Producent nie przewidział możliwości bezpośredniej (bez użycia dodatkowych szyn) instalacji dysków w obudowach 2,5-calowych.
Jedną z największych zalet jest bardzo dobry stosunek wydajności do ceny urządzenia. Ponadto ciekawy wygląd jak i przyzwoita wydajność czynią z F2-NAS 2 interesującą propozycję do salonu. Nie ulega wątpliwości, że przedstawione w tym teście urządzenie jest ciekawą propozycją w swojej klasie cenowej biorąc pod uwagę zastosowania domowe jak i również potrzeby małych firm.
Ten artykuł komentowano 1 raz. Zobacz komentarze.