Pobieranie plików niezmiennie jest jednym z istotniejszych zadań jakie użytkownicy stawiają przed serwerami plików. Powód tego jest bardzo prosty - pobierając większą liczbę plików można pozostawić NAS włączony na noc zamiast komputera, co jest rozwiązaniem cichszym, a przede wszystkim znacznie bardziej oszczędnym jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej.
Po akceptacji warunków korzystania uruchomia się Download Station umożliwiający pobieranie plików ze stron www lub poprzez ftp. W przypadku chęci skorzystania z sieci bit torrent należy jeszcze zapoznać się z informacją, że pobrane dane mogą zawierać treści nieodpowiednie dla dzieci.
Możliwe jest pobieranie przez BT przy wskazaniu wcześniej przygotowanych torrentów, lub zastosowanie wbudowanej wyszukiwarki. Inicjowanie pobierania - również z www czy też ftp - nie sprawia żadnych problemów. Kolejkowanie pobierania i zarządzanie plikami odbywa się intuicyjnie i nie różni się od wiele od podobnych rozwiązań dostępnych a rynku.
Aplikacji nie brakuje żadnych istotnych funkcji. Dostępny jest harmonogram pobierania pozwalający na automatyczne zatrzymanie zadań lub ograniczenie szybkości pracy w celu odciążenia łącza w określonych dniach czy godzinach. Jeśli pobranie określonych plików (np. ważnego, a bardzo obszernego projektu) jest dla nas szczególnie ważne, można włączyć powiadomienia e-mail o zakończeniu zadania. Możliwe jest ustawianie osobnych limitów dla poszczególnych protokołów.
Oprogramowanie QNAP QTS pozwala na pobieranie do 60 plików jednocześnie w przypadku serwerów z procesorem Intel oraz do 20 w przypadku modeli z układami ARM. W przypadku testowanego urządzenia mamy do czynienia z procesorem ARM, przy czym domyślne wartości zostały ustawione na jeszcze niższym poziomie (5 dla sieci BT). Nic dziwnego, nawet dwa jednocześnie wykonywane zadania pobierania (jeden plik przez http, jeden przez BT) potrafiły wyraźnie obciążyć procesor. Generalnie urządzenie sprawdzało się bardzo dobrze jako serwer pobierania - bez najmniejszego problemu osiągało maksymalną szybkość pobierania jaką umożliwiało łącze internetowe.
Ten artykuł komentowano 4 razy. Zobacz komentarze.