Podobnie jak w większości nowych serwerów plików oprogramowanie RN104 obsługiwane jest z poziomu przeglądarki internetowej. To dość uniwersalne rozwiązanie, gdyż pozwala na sterowanie serwerem z poziomu praktycznie każdego urządzenia na którym można zainstalować jakąkolwiek przeglądarkę stron www i które posiada dostęp do Internetu.
Interfejs systemu zarządzania jest prosty w obsłudze i brak mu wodotrysków znanych np z systemu operacyjnego Synology w postaci wielozadaniowego systemu sterowanego z poziomu przeglądarki www. W tym przypadku rozwiązanie to sprawdza się bardzo bobrze, choć czasem brak możliwości otwarcia kilku okien obok siebie (trzeba do tego celu używać osobnych zakładek w przeglądarce) odrobinę przeszkadza.
Absolutnymi zaletami oprogramowania Netgear jest stabilność i błyskawiczne działanie. Stabilność nie jest tu niczym wyjątkowym, tego można i po prostu należy oczekiwać od dysków sieciowych. Z tzw. responsywnością, czyli szybkością z jaką oprogramowanie reaguje na nasze polecenia jest już różnie, a w tym wypadku wszystko działa świetnie.
Osobną kwestią jest jakość tłumaczenia interfejsu na język polski. Jak widać na powyższym przykładzie, jest nieźle, choć nie idealnie. Różnica pomiędzy czcionką w literach zawierających znaki diakrytyczne a użytą w zwykłych literach nie przeszkadza mocno. Tłumacz był zdecydowanie zorientowany w temacie i przystępne przetłumaczył nie tylko opcje, ale też opisy opcji. Kilka błędów da się wyłapać, ale nie zaburzają one rozumienia treści (są to głównie błędy w odmianie, typowe dla tego typu aplikacji). Niestety, najwyraźniej przed premierą oprogramowania nie wystarczyło czasu na przetłumaczenie wszystkich opcji, w związku z czym niektóre elementy pozostały opisane w języku angielskim (i innych głównych, w których tłumaczenia są pełne - np. niemieckim, czy francuskim).
Od strony użytkowej system zarządzania serwerem nie sprawia żadnych problemów. Szata graficzna jest bardzo czytelna. Poszczególne elementy zostały rozmieszczone dość intuicyjnie i po krótkim przyzwyczajeniu można bez problemu poruszać się po poszczególnych opcjach.
Zaznaczamy, że zrzuty ekranu zostały zmodyfikowane w celu zwiększenia ich czytelności przy ograniczonych rozmiarach zdjęć. W przypadku wyświetlania na całej zakładce na monitorze o rozdzielczości Full HD (jak na przykładzie powyżej) poszczególne części menu nie "zachodzą na siebie", w związku z czym czytelność dodatkowo wzrasta.
Ten artykuł komentowano 1 raz. Zobacz komentarze.