Zarządzanie serwerami Synology może odbywać się w całości przy pomocy urządzeń mobilnych - smartfonów i tabletów z Androidem czy iOS. Można do tego zastosować interfejs webowy, czyli po prostu połączyć się z systemem DSM za pośrednictwem mobilnej przeglądarki internetowej. Nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie, w związku z czym producent przygotował pakiet dodatkowych aplikacji ułatwiających sprawę. Poniżej krótkie omówienie najważniejszych z nich w wersji na Androida.
DS file to narzędzie do przeglądania plików. Umożliwia szybkie eksplorowanie zasobów danych umieszczonych na serwerze.
"Apka" umożliwia logowanie przez podanie adresu IP serwera, ale również przez wpisanie Cloud ID. Aby można to było uczynić należy wcześniej w Panelu Sterowania NAS w zakładce Quick Connect zaznaczyć DS file jako aplikację której wolno łączyć się za pomocą tej metody. Dzięki temu w naszym wypadku w polu "Adres lub ID Quick Connect" wystarczyło wpisać "CDRinfo".
Oczywiście przebywając w zasięgu tej samej sieci bezprzewodowej co NAS bardziej opłaca się wpisać lokalny adres IP urządzenia - wówczas połączenie jest realizowane bezpośrednio przez router, a przez to znacznie bardziej wydajne.
Po zalogowaniu oczom użytkownika wyświetli się lista tych folderów, w których ma on przynajmniej uprawnienia do odczytu.
Większość plików po stuknięciu na nie zostanie po prostu pobrana na smartfon/tablet, skąd można je otworzyć przy pomocy zewnętrznych aplikacji. Wyjątkiem są zdjęcia, gdyż DS file posiada wbudowaną podstawową przeglądarkę.
Chcąc przeglądać zdjęcia w bardziej przyjazny sposób, należy się posłużyć DS photo+. Aplikację należy najpierw pobrać z Centrum Pakietów i zainstalować w systemie DSM serwera, by następnie móc uruchomić jej mobilną wersję.
W tym wypadku przeglądanie jest znacznie bardziej wygodne niż w DS file. Wszystko dzięki liście miniatur, których wielkość i układ można zmieniać w zależności od posiadanego urządzenia oraz własnych preferencji.
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby swoje urządzenie przenośne uczynić kolejnym nośnikiem kopii zapasowej ważnych dokumentów i innych danych.
Aplikacja pozwala na wybranie całych folderów, których zawartość będzie na bieżąco synchronizowana. Można też wybrać miejsce, w którym te dane będą zapisywane. Domyślnie jest do tego celu asygnowany katalog w pamięci wewnętrznej urządzenia, przy czym przy większych ilościach informacji zdecydowanie warto zdecydować się na wybór karty pamięci.
Podobnie jak w przypadku aplikacji napisanej na DSM, tak i tutaj użytkownik ma do wyboru szereg opcji pozwalających wybrać, co dokładnie ma być synchronizowane. Programiści bardzo rozsądnie ustawili domyślny limit wielkści pliku na 10 MB, dzięki czemu bez wyraźnej chęci użytkownika (zmiana tego ograniczenia na większe) aplikacja pominie pliki, które mogłyby w błyskawicznym tempie wykorzystać limit transmisji danych przez sieć komórkową. Można też zdecydować, jakie rodzaje plików mają być brane pod uwagę oraz czy apka ma uwzględniać podfoldery wybranych katalogów głównych czy też nie.
Do pełni szczęścia w DS Cloud brakuje jedynie opcji włączania synchronizacji jedynie w przypadku połączenia z internetem realizowanym poprzez sieć Wi-Fi.
Okazuje się, że za pomocą smartfonu można również bardzo wygodnie nadzorować pobieraniem plików realizowanym przez DS214play.
DS Download łączy się z (uprzednio zainstalowaną) aplikacją Download Station i pozwala na podgląd obecnego statusu już rozpoczętych pobrań, przerywanie pobierania lub dodawanie kolejnych zadań.
Apka posiada nawet wbudowaną mini przeglądarkę internetową, dzięki której można łatwo odnajdować w sieci pożądane pliki.
Z poziomu smartfona/tabletu można również zmodyfikować limity prędkości pobierania, czy zarządzać tzw. planem pobierania, czyli harmonogramem zachowań i limitów w różnych dniach i godzinach.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.