Użytkowanie urządzenia rozpoczyna się od zainstalowania dedykowanego oprogramowania, ułatwiającego dostęp poprzez automatyczne wyszukanie NASa w sieci lokalnej.
Ten etap przebiega podobnie, jak w przypadku wcześniejszych modeli producenta.
Po zainstalowaniu, aplikacja Control Center sprawdza czy w otoczeniu sieciowym są serwery, które nie zostały zainicjalizowane, czyli są uruchomione po raz pierwszy. Jeżeli taki egzemplarz zostanie znaleziony, pojawi się na liście w nowym oknie dialogowym. Wystarczy wybrać taki model i kliknąć "OK", aby pojawił się opracowany zupełnie od nowa kreator.
Aby zainstalować oprogramowanie w serwerze musi być zamontowany przynajmniej jeden dysk, który w takim wypadku koniecznie należy umieścić w porcie nr 1.
Urządzenie po rozpakowaniu z pudełka nie posiada w swojej pamięci oprogramowania ADM. Firmware można pobrać automatycznie z serwera producenta, albo też ręcznie i następnie wskazać położenie pliku.
Ani aktualizacja automatyczna ani ręczna nie sprawiają większych problemów. W przypadku tej drugiej należy odwiedzić stronę Asustora i stamtąd wybrać odpowiedni plik (iso zajmuje ok. 80 MB).
W kolejnym kroku rozpocznie się instalacja wstępna, która zajmuje najwyżej kilka minut i kończy się restartem urządzenia.
Po ponownym uruchomieniu pojawia się kreator przedstawiający dwie możliwości - szybką i niemal całkowicie zautomatyzowaną konfigurację podstawowych parametrów oraz instalację niestandardową, przy której można ręcznie wybrać wiele parametrów.
Zaczynamy oczywiście od wprowadzenia nazwy serwera pod którą będzie on widoczny w sieci lokalnej oraz hasła administratora.
Kolejno wybieramy datę i czas oraz adres IP.
W następnej kolejności serwer zapyta o konfigurację zamontowanych dysków. Oprogramowanie przeznaczone dla całej rodziny NAS posiada bogate możliwości, jednak obecność w modelu AS-202TE tylko dwóch zatok ogranicza wybór do macierzy RAID 0, 1 oraz trybów JBOD i Single. W tym miejscu kreator przypomni, że przy konfigurowaniu dysków zostaną z nich usunięte wszystkie dane, o ile takowe były tam wcześniej zapisane.
Pod koniec konfiguracji poszczególne wybory użytkownika są wyświetlane ponownie - jeżeli wszystko się zgadza, następuje jej zapisanie i uruchomienie serwera z nowymi ustawieniami.
W ostatnim kroku można zarejestrować NAS na stronie producenta. Nie jest to konieczne, ale bardzo wskazane, gdyż zapewnia dostęp do Centrum Aplikacji oraz usługi Cloud Connect, które znacznie rozbudowują możliwości serwera.
Po wszystkim zostajemy przekierowani bezpośrednio do panelu sterowania, gdzie możemy jeszcze zapoznać się z krótkim omówieniem podstawowych funkcji oprogramowania wewnętrznego.
Od teraz nowe urządzenie jest dostępne przez Control Center i oczywiście z poziomu przeglądarki internetowej po wpisaniu odpowiedniego adresu IP.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.