![]() |
Jeśli mamy już gotowy „pusty” wolumen, można zacząć z niego korzystać. Aby to zrobić trzeba przejść do głównego okna programu.
W celu znalezienia naszego wolumenu klikamy na opcję „Plik” i wskazujemy położenie naszego pliku (w tym wypadku pliku Kontener.tc). Jeżeli na liście wolnych liter partycji nie jest podświetlona żadna litera, należy kliknąć na jakąkolwiek – montowany przez nas wolumin będzie widoczny pod tą właśnie literą partycji.
Następnie klikamy „Montuj” – pojawi się okienko, w które należy wpisać hasło do naszego wolumenu.
Standardowo wolumen montuje się jako zwykła partycja, możemy jednak zmienić to (wybierając w poprzednim okienku opcję „Opcje montowania”. Możemy wówczas zamontować wolumen jako „tylko do odczytu” (nie będzie można modyfikować żadnych zapisanych na nim danych), albo jako nośnik wymienny. Zazwyczaj z opcji tych nie korzysta się. Jest tutaj jeszcze jedna opcja, dotycząca ukrytych woluminów, nią jednak zajmiemy się później.
Jeśli podane hasło będzie prawidłowe, wolumen zostanie zamontowany i pojawi się jako kolejny dysk w oknie Mojego komputera – w tym przypadku jako Dysk lokalny (G:). Można teraz pracować z nim jak z każdą inną partycją. W omawianym w poprzednim rozdziale chodziło o stworzenie zaszyfrowanego wolumenu, na którym będzie można przechowywać plik „zdjęcia.zip”. Wszystko, co należy teraz zrobić, aby tego dokonać to skopiować (lub wyciąć) ten plik i wkleić go na do nowo powstałej partycji. Plik ten zostanie zaszyfrowany podczas kopiowania na partycję. Jeśli zechcemy go z niej później przenieść z powrotem – również wystarczy go skopiować – wówczas proces przebiegnie w drugą stronę.
Gdy zakończymy pracę z wolumenem wystarczy, że wybierzemy opcję „Demontuj” – partycja zniknie z powyższej listy oraz z okna Mojego komputera, a wolumen stanie się niemożliwy do odczytania.
Ten artykuł komentowano 171 razy. Zobacz komentarze.