Seria TVS1282 to najwyższa półka serwerów firmy QNAP dostępnych w obudowie nieprzeznaczonej do montażu w szafie serwerwej. Serwery te oferowane są z najnowszymi procesorami Intela począwszy od i3 aż po i7. Dodatkowo zwraca uwagę możliwość rozbudowy pamięci RAM aż do 64 GB, co pozwala na (pewną) swobodę przy wykorzystaniu serwera do wirtualizacji.
W kwestii wirtualizacji serwer posiada multum możliwości. Dedykowana aplikacja do obsługi i zarządzania wirtualizacją nazwaną "Virtualization Station" za pomocą któej bardzo łatwo i zarazem szybko można utworzyć kilka maszyn wirtualnych, przypisać im fizyczne lub wirtualne interfejsy sieciowe i wykorzystywać do różnych potrzeb. Jeden z systemów może korzystać z dodatkowej karty graficznej i podpiętego do niej monitora (lub monitorów).
Ponadto aplikacja "Linux Station" to w pełni sprawny system operacyjny (Ubuntu), który jako wyświetlacze wykorzystuje podpięte do złącz HDMI monitory lub odbiorniki TV. Całość uzupełnia "Container Station" pozwalająca na uruchamianie szeregu systemów oraz aplikacji w wirtualnym środowisku.
TVS1282 posiada 8 zatok na 3,5 lub 2,5 calowe dyski twarde, 4 dedykowane szuflady na dyski SSD oraz 2 sloty na dyski SSD M.2. Umożliwia to utworzenie hybrydowej macierzy RAID z priorytetem przechowywanych danych. Dane częściej używane przechowywane będą na szybkich dyskach SSD a te z których rzadziej korzystamy na wolniejszych dyskach HDD. Ponadto na tak skonfigurowanej macierzy można utworzyć dynamiczne wolumeny, które również mogą być zaszyfrowane (przy wykorzystaniu sprzętowego wspomagania przez procesor Intela).
4 karty sieciowe z możliwością rozbudowy o kolejne karty (3 wolne sloty PCIe) z pomocą aplikacji "Wirtualny Switch" umożliwiają utworzenie praktycznie dowolnej konfiguracji sieciowej. Użytkownik może zmostkować poszczególne karty ze sobą lub też utworzyć osobne, prywatne sieci LAN wraz z przypisanym serwerem DHCP.
Od strony multimedialnej mocny procesor, 3 złącza HDMI z obsługą rozdzielczości 4K oraz karta dźwiękowa z dwoma wejściami na mikrofony + oprogramowanie Plex Home Theater i opcjonalnie Kodi zamieniają serwer QNAP'a w centrum multimedialne. W przeciwieństwie do Plex'a za pomocą Kodi można odtworzyć większość dostępnych w sieci plików video w rozdzielczości 4K (głównie kodowanych VP9). Należy wspomnieć, że odtwarzanie niektórych formatów 4K sprawia jednak problemy (np. 60 klatkowe pliki skompresowane przy użyciu popularnego na platformach TV-SAT kodeka HEVC 10-bit) w postaci utraty synchronizacji. Z kolei filmy 4K z YouTube odtwarzane są płynnie i bez zacięć.
Jak zawsze istotną kwestią jest cena. Ta niestety jest bardzo wysoka. Testowany egzemplarz TVS-1282-i5-16G-450W w dniu publikacji tej recenji kosztował ponad 10 000 PLN, co z automatu zawęża docelową grupę odbiorców. Poza ceną i zbyt małą ilością miejsca na montaż karty graficznej ciężko znaleźć słabe strony serwera QNAP TVS1282.
Ten artykuł komentowano 9 razy. Zobacz komentarze.