Dzięki czterordzeniowemu procesorowi Intel Celeron J1900 i dwóm gigabajtom pamięci RAM testowany serwer jest jednym z najmocniejszych, dwudyskowych serwerów NAS (w chwili pisania tego tekstu). System operacyjny oparty na Linux'ie. Interfejs użytkownika to najnowsza wersja oprogramowania QTS 4.2. Interfejs dostępny jest - podobnie jak w innych tego typu urządzeniach - poprzez przeglądarkę internetową. Oprogramowanie systemowe współczesnych serwerów jest wyposażone w tak dużą ilość funkcji, że łatwiej jest je wyszukiwać za pomocą wbudowanej wyszukiwarki niż ręcznie przeglądać dyski administracyjny. Nie oznacza to, że menu jest chaotyczne. Absolutnie nie. Tak jest po prostu sprawniej. Do tego bardzo dobry system pomocy sprawia, że nawet początkujący użytkownik da sobie radę, mimo że liczba funkcji może go na początku nieco przytłoczyć.
QNAP HS-251+ wyposażony jest w port HDMI, a jego budowa pozwala na postawienie go w salonie pod telewizorem. W komplecie również znajduje się pilot zdalnego sterowania, a brak wentylatorów sprawia, że serwer (pomijając dyski) jest całkowicie niesłyszalny. Do urządzenia można także podłączyć myszkę i klawiaturę. Z tych powodów w następnych akapitach skupimy się na funkcjach, które przydadzą się głównie w salonie.
HybridDesk Station, to aplikacja umożliwiająca wykorzystanie portu HDMI i podłączenie serwera do telewizora. Po jej zainstalowaniu użytkownik uzyskuje dostęp do kolejnych aplikacji z których będzie mógł korzystać za pośrednictwem rzeczonego telewizora. Znajdują się tam programy do odtwarzania multimediów i zarządzania nimi, przeglądarki internetowe, pakiet biurowy a także gry.
Możliwości multimedialne serwera są ogromne. Wystarczy wymienić dwie z kilku aplikacji multimedialnych dostępnych na serwerze. PLEX i KODI (dawniej znany jako XBMC).
PLEX to nie tylko odtwarzacz, ale i serwer mediów. Po dodaniu do niego biblioteki (katalogu) z mediami, aplikacja w pełni automatycznie znajduje w sieci okładki i krótkie opisy filmów i albumów muzycznych. Bibliotekę taką można przeglądać i odtwarzać na wielu różnych urządzeniach na które dostępny jest klient PLEX, a oprócz długiej listy telewizorów (praktycznie każdy TV nowej generacji) i odtwarzaczy multimedialnych znajdują się na niej również aplikacje na Androida, iOS i mobilny system Windows. PLEX posiada znakomitą funkcję udostępniania swojej biblioteki znajomym i odtwarzanie jej zawartości z każdego miejsca na świecie z dostępem do internetu. PLEX potrafi też wyświetlać napisy w formacie srt (UTF8). Przy wykorzystaniu szybkiego łącza bez problemu możemy oglądać filmy w rozdzielczości FullHD.
KODI to prawdziwy "potwór" i lider w oczach wielu miłośników odtwarzaczy multimedialnych. To nie tylko odtwarzacz, ale wręcz kombajn multimedialny. Potrafi odtwarzać praktycznie wszystko co się do niego wrzuci, ma wiele ustawień oraz można do niego dodać ogromną ilość dodatkowych funkcji poprzez paczki z oprogramowaniem (na przykład obsługa DropBoxa, IPLA, WebTV, etc) dostępne bezpośrednio z menu. KODI możemy obsługiwać z poziomu pilota zdalnego sterowania, smartfona, czy też dowolnego tabletu lub komputera.
Na serwerze można też korzystać z dobrodziejstw Spotify, odtwarzacza plików muzycznych Clementine lub DeaDBeeF, rozmawiać przez Skype, przeglądać Facebooka, oglądać filmy z Youtube, surfować po internecie dzięki przeglądarkom Firefox i Chrome, słuchać radia internetowego przez TuneInRadio oraz zagrać w kilka gier: OpenTTD, Wesnoth i Supertux. Producent wyposażył serwer także w pakiet biurowy LibreOffice. W razie konieczności dostępny jest też dyski administracyjny serwera.
Ten artykuł komentowano 5 razy. Zobacz komentarze.