Tematem powyższego artykułu będzie dysk twardy, który jest dziś nieodłącznym elementem każdej konfiguracji PC. Ostanie lata zaowocowały nie tylko skalą jego zastosowania (komputery, przenośne odtwarzacze multimedialne, konsole, tunery TV-SAT itp.) ale także pojemnością, która z roku na rok ulega podwojeniu.
Dodając do tego cenę, która w ostatnich latach w końcu ukształtowała się na przyzwoitym (dla naszej kieszeni) poziomie można powiedzieć , że mamy do czynienia ze złotym wiekiem dysków twardych.
Według producentów mamy dziś do czynienia z bardzo szybkimi, w miarę możliwości tanimi, z awaryjnością ograniczoną do minimum dyskami. Każdy z nas może mieć jednak nieco odmienne zdanie w tym temacie.
Dlatego też oprócz głębszej analizy jego historii, zasady działania, budowy pozwoliłem sobie zamieścić w artykule tematy związane z wydajnością, oprogramowaniem diagnostyczno-testowym oraz z problemami związanymi z użytkowaniem dysków twardych.
Zdaję sobie sprawę, iż temat ten jest zbyt rozległy aby móc go w pełni zgłębić. Postarałem się zatem skupić na moim zdaniem najważniejszych jego aspektach.
Jak zawsze gorąco zachęcam do lektury, a w razie problemów i pytań z nimi związanych - do kontaktu: jaro at cdrinfo.pl
Opinie czytelników dotyczące poszczególnych modeli dysków, ciekawych form rozwiązań konkretnych problemów, być może staną się pretekstem do rozszerzenia tego artykułu w przyszłości.
jaro.
Rybnik 2007.