Po zalogowaniu się na koncie administratora z poziomu dowolnej przeglądarki naszym oczom ukaże się pulpit systemu ADM.
Składa się on z paska zadań na którym swoje miejsce znalazły przyciski z nazwą aktualnie zalogowanego użytkownika, wyszukiwania oraz minimalizacji wszystkich okien. Po kliknięciu w przycisk z nazwą użytkownika pojawi się menu umożliwiające zrestartowanie lub wyłączenie serwera.
Dotępne są też opcje w któych można włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe (wykorzystany jest Google Authenticator).
Na głównym ekranie systemu dostępne są ikony oprogramowania odpowiedzialnego za podstawowe funkcje serwera (Kontrola dostępu, Monitor aktywności, Pomoc online, Kopie zapasowe, Urządzenia zewnętrzne, Eksplorator plików, Usługi, Ustawienia, Zarządzanie przechowywaniem oraz Informacje o systemie). Poza podstawowymi funkcjami serwer oferuje dużą ilość aplikacji dodatkowych (naliczyliśmy ponad 160 aplikacji), które umożliwiają znaczące poszerzenie jego funkcjonalności.
Można zmieniać położenie ikon za pomocą techniki przeciągnij i upuść. Jeśli jednak zabraknie na ekranie pulpitu miejsca na kolejne programy (ikony), utworzona zostanie nowa strona pulpitu (o dowolnie modyfikowalnej nazwie), na którą przejść można klikając albo na półprzezroczystą strzałkę po prawej stronie ekranu, albo na jej symbol nad nazwą strony.
Poniżej pokażemy najważniejsze fragmenty oprogramowania ADM. Całość jest dość mocno rozbudowana i nie ma sensu tworzenia setek screenów pokazujących każdą jego opcję. Na stronie
www firmy Asustor (pod aresem www.asustor.com/live_demo) znajduje się w pełni działające oprogramowanie ADM i każdy użytkownik może zapoznać się i osobiście sprawdzić wszystkie opcje oferowane przez system Asustora. Zachęcamy do odwiedzin a w szczególności do wypróbowania App Central.
Oprogramowanie ADM jest przetłumaczone prawie w całości na język polski. Prawie, ponieważ w niektórych opcjach pojawiają się elementy nieprzetłumaczone (po angielsku).
W menu Ustawienia można skonfigurować m.in. Sieć, Opcje regionalne, Powiadomienia, Kosz sieciowy, Ustawienia dostępu, Mechanizmy odpowiedzialne za oszczędzanie energii i bezpieczeństwo, zaktualizować system oraz powrócić do ustawień fabrycznych.
Opcje konfiguracyjne zostały pogrupowane w taki sposób, aby nie pogubił się wśród nich nawet początkujący użytkownik. Jeżeli jednak konfiguracja któregoś z elementów nie jest dla użytkownika zrozumiała, to po kliknięciu w znak zapytania ‘?’ (na górnej belce w okienku z daną opcją) zostanie wywołana ‘Pomoc’. W okienku Pomocy znajdziemy dobrze opracowane opisy z wyjaśnieniem poszczególnych opcji.
Usługi sieciowe
W menu konfiguracji sieciowej poza podstawowymi opcjami takimi jak Bramka, DNS można również skonfigurować opcje związane z VLAN'em, czy też zmienić wartość MTU.
Jeżeli sieć w której będzie pracował serwer NAS korzysta z routera wspierającego UPnP/NAT-PMP, to dzięki funkcji EZ-Router możemy skonfigurować serwer w taki sposób, aby był dostępny z każdego urządzenia z dostępem do Internetu bez potrzeby ręcznego przekierowania portów na routerze.
Serwer obsługuje DDNS, a podczas konfiguracji DDNS można wybrać jednego spośród 11 dostawców włącznie z myasustor.com.
ADM Informacje o systemie - znajduje się tutaj zestaw informacji diagnostycznych pozwalających na monitoring podstawowych elementów serwera (obciążenia CPU, zużycia pasma, zużycia pamięci, etc) oraz przeglądanie logów systemowych.
W opcjach logów można ustawić miejsce w którym serwer będzie zapisywał logi po osiągnięciu 10 tys. wpisów.
Dr ASUSTOR przeprowadza badania kontrolne w oparciu o aktualny stan systemu, w sytuacji zdiagnozowania jakichkolwiek problemów proponowane są odpowiednie zalecenia.
Monitor aktywności prezentuje w postaci graficznych wykresów aktualne informacje o wykorzystaniu procesora, pamięci, sieci, dysku i zasobach wykorzystywanych przez programy systemowe.
Dostępny jest również harmonogram pracy serwera. Można zdefiniować w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach system ma się uruchomić, uśpić, wyłączyć czy uruchomić ponownie. Można również ustawić tryb nocny dla wskaźników LED, prędkość wentylatora jak i również hibernacje dysku.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.