Po wstępnej konfiguracji warto zweryfikować/aktywować kilka istotnych opcji konfigurując AS3014T zgodnie z własnymi preferencjami. W menu Ustawienia można skonfigurować m.in. Sieć, Opcje regionalne, Powiadomienia, Kosz sieciowy, Ustawienia dostępu, Mechanizmy odpowiedzialne za oszczędzanie energii i bezpieczeństwo, zaktualizować system oraz powrócić do ustawień fabrycznych.
Opcje konfiguracyjne zostały pogrupowane w taki sposób, aby nie pogubił się wśród nich nawet początkujący użytkownik. Jeżeli jednak konfiguracja któregoś z elementów nie jest dla użytkownika zrozumiała, to po kliknięciu w znak zapytania ‘?’ (na górnej belce w okienku z daną opcją) zostanie wywołana ‘Pomoc’. W okienku Pomocy znajdziemy dobrze opracowane opisy z wyjaśnieniem poszczególnych opcji.
Usługi sieciowe
W menu konfiguracji sieciowej, poza podstawowymi opcjami takimi jak Bramka, DNS można również skonfigurować tagowanie VLAN, czy też zmienić wartość MTU.
Do jednego z dostępnych portów USB można podłączyć kartę WiFi (kart brak w zestawie) i dzięki niej połączyć serwer do sieci bezprzewodowej.
Jeżeli sieć w której będzie pracował serwer NAS korzysta z routera wspierającego UPnP/NAT-PMP, to dzięki funkcji EZ-Router możemy skonfigurować serwer w taki sposób, aby był dostępny z każdego urządzenia z dostępem do Internetu bez potrzeby ręcznego przekierowania portów na routerze.
Serwer obsługuje DDNS, a podczas konfiguracji DDNS można wybrać jednego spośród 11 dostawców włącznie z myasustor.com.
ADM Informacje o systemie - znajduje się tutaj zestaw informacji diagnostycznych pozwalających na monitoring podstawowych elementów serwera (obciążenia CPU, zużycia pasma, zużycia pamięci, etc) oraz przeglądanie logów systemowych. W opcjach logów można ustawić miejsce w którym serwer będzie zapisywał logi po osiągnięciu 10 tys. wpisów.
Dr ASUSTOR przeprowadza badania kontrolne w oparciu o aktualny stan systemu, w sytuacji zdiagnozowania jakichkolwiek problemów proponowane są odpowiednie zalecenia.
Monitor aktywności prezentuję w postaci graficznych wykresów, aktualne informacje o wykorzystaniu procesora, pamięci, sieci, dysku i zasobach wykorzystywanych przez programy systemowe.
Dostępny jest również harmonogram pracy serwera. Można zdefiniować w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach system ma się uruchomić, uśpić, wyłączyć czy uruchomić ponownie. Można również ustawić tryb nocny dla wskaźników LED, prędkość wentylatora jak i również hibernacje dysku.
Jedną z podstawowych funkcji serwera typu NAS jest wykonywanie i przechowywanie kopii zapasowych. W sekcji Kopie zapasowe Asustor znajduje się kilka opcji ułatwiających kopiowanie danych.
Znajdusie tutaj Zdalna synchronizacja (rsync) obsługująca replikację danych pomiędzy serwerem NAS a innym serwerem kompatybilnym z rsync.
FTP backup wykonuję kopię zapasową danych z serwera NAS do serwera FTP lub odwrotnie.
Backup lokalny umożliwia wykonanie kopii zapasowej danych z wskazanego folderu źródłowego do docelowego na serwerze NAS.
Zewnętrzny backup jak sama nazwa wskazuję pomaga wykonać kopię zapasową danych z serwera NAS do zewnętrznego urządzenia lub odwrotnie.
Cloud Backup umożliwia wykonanie kopii zapasowej danych z serwera NAS do chmury Amazon S3 lub odwrotnie.
Ten artykuł komentowano 2 razy. Zobacz komentarze.