Serial ATA 6 Gb/s - nowy standard!
Podsumowanie
Na koniec przygotowaliśmy dla Was dwa wykresy, na których umieściliśmy relacje procentowe między SATA 6 Gb/s a obecnym standardem SATA 3 Gb/s. Pierwszy z nich uwzględniał wszystkie wyniki z aplikacji użytkowych, drugi zaś to uśrednienie rezultatów uzyskanych w testach odczytu, zapisu oraz kopiowania plików każdej wielkości.
Nie da się ukryć, że nowa wersja portu Serial ATA w przypadku tego konkretnego dysku i tej konkretnej konfiguracji nie daje zauważalnego wzrostu wydajności, żeby nie powiedzieć że nie daje nic. Jakie są zatem wnioski?
Nie można po tym artykule wyciągać pochopnych wniosków. Powody są przynajmniej dwa. Po pierwsze jedynymi dostępnymi kontrolerami Serial ATA 6 Gb/s są zewnętrzne układy, które siłą rzeczy wprowadzają pewne opóźnienia w czasie dostępu do danych, względem rozwiązania zintegrowanego bezpośrednio w chipsecie. Trudno jest nam jednak ocenić jaki to ma wpływ na wydajność. Drugim czynnikiem uniemożliwiającym pokazanie pełni możliwości nowego złącza jest z całą pewnością dysk twardy. Choć jest to jeden z najszybszych urządzeń w swojej klasie pojemności, to do SSD mu bardzo daleko. A to przede wszystkim dla tych ostatnich adresowany jest nowy standard: Serial ATA 6 Gb/s. Trudno bowiem, by dysk który nie jest w stanie sięgnąć granicy 150 MB/s był w stanie zapchać złącze 300 MB/s (SATA 2 generacji).
Nie ulega więc wątpliwości, że wyposażenie dysku Seagate Barracuda XT 2 TB w kontroler SATA 6 Gb/s jest ponad potrzeby. Nawet jeśli dysk na kontrolerze zintegrowanym w chipset pokaże się z lepszej strony, to możemy być pewni, że różnice będą wciąż marginalne. Ale w pamięci zostanie, że pierwszym dyskiem na Serial ATA 6 Gb/s było właśnie urządzenie Seagate’a i o to przecież chodziło.
Sam dysk przypadł nam do gustu. Trudno jest nam co prawda jeszcze ocenić jego wydajność na tle konkurencji, bo jej jeszcze w całości nie przetestowaliśmy, ale z całą pewnością należy on do czołówki wydajnościowej, szkoda że cenowej też. Jego niewątpliwą zaletą jest oczywiście cicha praca, brak wibracji oraz niski pobór energii, a co za tym idzie niska temperatura pracy.
Plusy:
- + Wyższy maksymalny transfer danych
- + Kompatybilność wstecz
- + Poprawione NCQ oraz zarządzanie energią
Minusy:
- - Brak wsparcia ze strony producentów chipsetów (Intela, AMD, VIA)
Tomasz Niechaj
01.12.2009
Ten artykuł komentowano 5 razy. Zobacz komentarze.