Seagate Barracuda LP 2 TB - ekologicznie?
Podsumowanie
Na koniec przygotowaliśmy dla Was dwa wykresy, na których umieściliśmy relacje procentowe między Barracudą XT, a Barracudą LP. Pierwszy z nich uwzględniał wszystkie wyniki z aplikacji użytkowych (włącznie z testami „Windows” oraz „NCQ”), drugi zaś to uśrednione rezultaty uzyskane w testach odczytu, zapisu oraz kopiowania plików każdej wielkości.
Barracuda XT jest szybsza od wersji „Eco” o przeszło 30% w testach transferu plików oraz 15% w testach aplikacji. Czy jest to dużo?
Patrząc bezwzględnie na wyniki: owszem. W czasie użytkowania daje się bez problemu odczuć różnicę między Barracudą XT, a LP. Ten pierwszy wyraźnie lepiej sobie radzi przy wszelakich transferach plików między partycjami. Ogólny komfort pracy również jest wyraźnie lepszy – szybsze wyszukiwanie itd. Co tracimy kupując topowego Seagate’a?
Przede wszystkim dodatkowe 450 złotych, co przy cenie typowego dysku twardego ma ogromne znaczenie. Tutaj różnica w wydajności z całą pewnością nie przełoży się na porównywalny wzrost wydajności. A co z poborem energii? Popatrzmy:
Potężna różnica (relatywnie) występuje w czasie spoczynku. Barracuda XT pobiera aż o 70% więcej energii! Patrząc jednak bezwzględnie na wartości, nie można nie zauważyć że chodzi jedynie o 3,5 W! Wystarczy spojrzeć jaki ma to wpływ na pobór energii całego komputera:
Komentarz jest raczej zbędny. Oczywiście, użyliśmy bardzo wydajnego i jednocześnie nie mającego wiele wspólnego z energooszczędnością zestawu, ale umówmy się że przeciętni nabywcy tak dużych dysków twardych komputerów z Atomem mieć nie będą.
Pozostaje jeszcze kwestia generowanego hałasu. Ten w przypadku Barracudy LP jest wyraźnie niższy – szczególnie w czasie wyszukiwania danych.
Produkty z serii „ekologicznych” – jaki to ma sens?
W przypadku procesorów, czy kart graficznych – owszem – ma to duże znaczenie. Nie da się jednak tego powiedzieć o dyskach twardych. Te pobierają w najlepszym wypadku około 10-15 W, a to w skali całego komputera, a tym bardziej poboru energii całego gospodarstwa (oprócz komputera energię w samym tylko pokoju pobiera również monitor, oświetlenie, głośniki itd.) jest bardzo śladowym zyskiem. Dyskami z serii ekologicznych powinniśmy interesować się z innego względu: są one wyraźnie cichsze. Na całe szczęście, nikt nie wpadł na pomysł by sprzedawać niższą wydajność w wyższej cenie, tak jak to ma miejsce w przypadku procesorów czy samochodów...
Plusy:
- + Cicha praca!
- + Dość niska, jak na dysk 2 TB cena
- + Niski pobór energii
Minusy:
- - Szybkość transferu jest bardzo niska
Tomasz Niechaj
25.01.2010
Ten artykuł komentowano 13 razy. Zobacz komentarze.