Partition Magic firmy Power Quest, jest jednym z lepszych programów do dzielenia dysków, nie zawsze jednak mamy możliwość zainstalowania go w wersji okienkowej.
Jeśli mamy, na przykład, nowy dysk w komputerze i nie zainstalowaliśmy jeszcze systemu, a dysk przydało by się podzielić lub choćby sformatować, to w takiej sytuacji PM startujący z CD będzie idelanym rozwiązaniem (wykorzystując fdisk'a przy wielkościach współczesnych dysków, samo formatowanie może zająć nawet kilka godzin).
W pakiecie Power Quest Partition Magic 7.0/8.0 jest co prawda wersja dyskietkowa, ale kto dziś jeszcze korzysta z dyskietek... Dlatego dzisiaj pokarzemy jak zrobić płytę startową z programem Partition Magic. Opisy dotyczą programu w wersjach 7.0 i 8.0 (nazwy plików dla obu wersji są takie same, różnią się tylko wielkością)
Zaczniemy od stworzenia dyskietkek startowych Partition Magic'a. Program który to zrobi nazywa się Create Rescue Diskettes i znajdziemy go Pasku Zadań w zakładce Partition Magic 8.0 Tools. (Dyskietkowa wersja PM tworzona jest również podczas instalacji programu)
Z drugiej dyskietki utworzonej przez Create Rescue Diskettes przegrywamy do jakiegoś pustego katalogu następujące pliki
Tworzymy plik o nazwie pq.bat zawierający trzy linijki:
żebyśy nie musieli za każdym razem pamiętać o uruchomieniu myszki i umieszczamy z resztą plików PM.
Teraz musimy to wszystko spakować do jednego pliku (np. pq.zip), w tym celu wykorzystamy WinZipa.
Zawartość spakowanego już pliku (pq.zip) powinna wyglądać tak:
Sprawdzamy czy plik pqpb.rtc znalazł się w archiwum.
Teraz kiedy mamy już spakowany plik pq.zip zawierający Partition Magic'a musimy jeszcze mieć program który nam to wszystko w odpowiednim momencie rozpakuje, najprostszym rozwiązaniem będzie PKUNZIP.
Potrzebna będzie jeszcze dyskietka startowa z Windows'a 98. Partition Magic w czasie uruchamiania tworzy sobie na dyskietkach pliki robocze i niestety bezpośrednio z niezpaisywalnego CD się nie uruchomi, będziemy musieli go w czasie bootowania przegrać na dysk tworzony z pamięci operacyjnej (RAMDRIVE) komputera właśnie przez dyskietkę startową Windows 98.
Musimy jednak w końcowej części pliku autoexec.bat z dyskietki startowej Win98 dodać dwie komendy, powinno wyglądać to mniej więcej tak:
:QUIT pkunzip pq.zip %ramd%:\ echo Aby uzyska† pomoc, wpisz HELP i nacinij klawisz ENTER. echo. rem czyszczenie zmiennych rodowiskowych set CDROM= set LglDrv= echo Aby uruchomic Partitiom Magic'a wpisz PQ i nacisnij klawisz ENTER echo.
gdzie:
pq.zip to jest spakowany wcześniej Partition Magic, %ramd%:\ to lokalizacja, gdzie ma być rozpakowany Partition Magic
Załatwiamy za jednym zamachem dwie sprawy, Partition Magic jest rozpakowywany z archiwum (pq.zip) i przegrywany na RAMDRIVE, gdzie będzie mógł tworzyć swoje pliki robocze w czasie pracy.
Kiedy mamy już zpreparowaną dyskietkę startową z Win98, uruchamiamy program WinImage i tworzymy obraz dyskietki startowej. Z menu Dysk wybieramy opcję Czytaj dysk:
Teraz musimy zmienić rozmiar dyskietki na 2,88MB, z menu Obraz wybieramy opcję Zmień rozmiar
Zaznaczamy 2.88MB i zatwierdzamy przyciskiem OK.
Następnie dodajemy do obrazu przygotowane wcześniej pliki
Możemy je dodać przeciągając myszą do okna WinImage, albo poprzez funkcję Dołącz z menu Obraz. Kiedy wybierzemy tą opcję otworzy się okno w którym trzeba zaznaczyć plik który chcemy dołączyć do obrazu, i zatwierdzić przyciskiem Otwórz. W obu przypadkach trzeba potwiedzić dodanie pliku do obrazu.
Kiedy mamy już wszytkie pliki przekopiowane do obrazu 2.88MB
wówczas zapisujemy, obraz na dysk.
Wybieramy z menu Plik opcję Zapisz jako. W nowo otwartym okienku wpisujemy dowolną nazwę pliku (np. pqmagic) i zapisujemy jako Plik obrazu (*.IMA) -domyślnie WinImage zapisuje pliki jako obrazy skompresowane *.IMZ, dlatego trzeba zmienić zawartość pola: Zapisz jako typ. Skompresowany obraz jest dla nas bezużyteczny.
Kiedy mamy gotowy obraz 2.88MB uruchamiamy Nero Burning ROM i tworzymy nową kompilację, opcja CD-ROM(startowy)
W zakładce Opcje startowe wybieramy opcję Plik obrazu i za pomocą przycisku Przeglądaj wskazujemy plik obrazu dyskietki 2,88 MB (w naszym wypadku PQMAGIC.IMA). Aktywujemy opcję Włącz ustawienia specjalne (dla zaawansowanych) i w polu Rodzaj emulacji ustawiamy Emulacja dyskietki 2.88 MB.
Klikamy przycisk Nowy i dodajemy pliki według własnych potrzeb do kompilacji, po czym zapisujemy dane na płycie CD. Jeśli wszytsko poszło jak trzeba, to po restarcie pojawi nam się okno menu startowego dyskietki ratunkowej Win98 wybieramy wersję z CD lub bez CD i kiedy komputer się zabootuje wpisujemy PQ (pamiętacie plik pq.bat...) i uruchami się sterownik myszki (niestety posiadacze myszek z USB, będą musieli używać klawiszy), a następnie Partition Magic. Przy tak spreparowanej dyskietce startowej możemy oczywiście korzystać również ze standartowych narzędzi obecnych na dyskietce z Win98 (fdisk, scandisk, itd)
W codziennej praktyce czasem okazuje się że Partition Magic nie chce się uruchomić, i trzeba skorzystać z innych programów, dlatego dobrze jest do obrazu dyskietki startowej dograć kilka małych i pożytecznych programów (pliki startowe i spakowany Partition Magic nie zajmują całej pojemności 2.88MB, zostaje ok. 500kB wolnego miejsca):
WDCLEAR narzędziowy program Western Digital do testowania i kasowania dysków twardych, czasem jest jedynym ratunkiem dla dysku.
RANISH Partition Menager, w wersji obrazkowo-tekstowej, czasem się przydaje, gdy zawodzi Partition Magic
Volkov Commander klon Norton Commandera, mały a wiele może...