Testowany egzemplarz wyposażony został w aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM. W stosunku do innych urządzeń tej klasy (w których zazwyczaj znaduje się 2-4 GM RAM'u) zamontowana w QNAP'ie ilość pamięci pozwala na wygodną pracę z dużą ilością uruchomionych aplikacji i pod sporym obciążeniem. Serwer zarządzany jest przez oprogramowanie QTS 4.2 oraz system Linux. Całość jest stabilna i łatwa w obsłudze, choć początkujący użytkownicy mogą być przytłoczeni ilością opcji i ustawień. Fabrycznie serwer wyposażony jest w ogromną ilość funkcji, które dodatkowo można rozbudować poprzez instalację dodatkowych aplikacji. Nie sposób je opisać w tej recenzji, dlatego każdemu zainteresowanemu użytownikowi polecamy samodzielne zapoznanie się z systemem QTS w udostępnianej przez producenta wersji demo.
Jedną z ciekawszych aplikacji dostępnych dla użytkowników serwera jest Qsirch. Aplikacja przeznaczona jest do indeksacji zawartości wszelkiego rodzaju plików (obsługuje ponad 6000 rodzajów plików). Podczas indeksacji odczytywane są nazwy plików, daty plików, data modyfikacji, zawartość plików (np. pdf'ów, doc, etc), metadane (tytuł, autor, EXIF). Rozbudowane funkcje szukania ułatwiają znalezienie konkretnych plików znajdujących się na serwerze. Narzędzie jest bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z dużą ilością wszelkiego rodzaju danych (plików). Wyniki wyszukiwania prezentowane są podobnie jak w wyszukiwarce Google. Qsirch wyświetla miniaturki zdjęć, umożliwia zawężanie wyników wyszukiwania do rodzajów plików i wyświetla również historię ostatnich wyszukiwań. Bardzo ciekawa i przydatna aplikacja pozwalająca łatwo wyszukać np. frazę tekstu znajdującą się w tysiącach plików Worda.
Q'center, to aplikacja przydatna dla administratorów, którzy zarządzają więcej niż jednym serwerem QNAP. Umożliwia ona zarządzanie i monitorowanie kilku innych serwerów QNAP jednocześnie z jednego miejsca. Q'Center monitoruje wszystkie najważniejsze parametry serwerów, między innymi stan dysków, ilość zajętego miejsca na wolumenach, temperaturę, logi systemowe, pojawiające się błędy. Można w niej tworzyć własne pulpity, które będą wyświetlały informacje wybrane przez użytkownika. Aplikacja tworzy graficzne interpretacje danych w postaci wykresów oraz umożliwia aktualizację oprogramowania według ustawionego wcześniej harmonogramu. Za pomocą reguł można również konfigurować niektóre usługi uruchomione na serwerach, np. dotyczące serwera ftp, harmonogramu zasilania czy też powiadomień.
Do serwerów QNAP dołączany jest całkiem niezły program do synchronizowania danych i wykonywania kopii bezpieczeństwa danych NetBak Replicator. Oprócz synchronizacji umożliwia wykonywanie kopii według harmonogramu oraz na żądanie. Obsługuje też wykluczenia plików i wysyłanie powiadomień na pocztę e-mail. Jego dużą zaletą jest licencja pozwalająca na podpięcie do serwera dowolnej ilości klientów.
Oprogramowanie QNAP'a obsługuje szyfrowanie danych z wykorzystaniem 256-bitowego klucza AES. Szyfrować można nie tylko całe wolumeny, ale także pojedyncze foldery. Za szyfrowanie danych opdowiada procesor główny serwera. Dzięki wbudowanemu koprocesorowi spadek wydajności względem niezaszyfrowanych danych nie jest duży, a w przypadku naszych testów nawet niezauważalny.
TS-453 Pro wyposażony jest w cztery interfejsy sieciowe. Wykorzystywane są głównie w zabezpieczeniu ciągłego dostępu do serwera. Na przykład w przypadku awarii węzła sieci do którego podpięty jest pierwszy port, dostęp do danych nadal będzie niezakłócony przez port drugi wpięty do tej samej sieci przez inny węzeł. Technologia ta pozwala też zwiększyć sumaryczną przepustowość łącza urządzenia. Obsługiwane tryby agregacji łączy to: Balance-rr, Active backup, Balance XOR, Broadcast, IEEE 802.3ad, Balance-alb, Balance-tlb. Przeprowadziliśmy test przepustowości z wykorzystaniem dwóch interfejsów i programu Iometer. Serwer bez większych problemów przekracza 200 mb/s zarówno podczas zapisu jak i odczytu. Jesteśmy pewni, że nie są to granice możliwości tego urządzenia i po podłączeniu wszystkich czterech portów wydajność by jeszcze wzrosła. Szczegółowe wyniki znajdują się na następnej stronie.
Serwer dzięki aplikacji Virtualization Station umożliwia wirtualizację. Wirtualne maszyny można tworzyć z wykorzystaniem istniejących szablonów lub ręcznie wybrać wielkość pamięci RAM, ilość wykorzystywanych rdzeni i wielkość wirtualnego dysku twardego. Dostępnych jest pięć profili systemów operacyjnych: ogólny, Android, Windows, Linux i UNIX. Maszyny można zarówno importować jak i eksportować. Można się z nimi łączyć używając klientów VNC oraz SPICE. Dzięki Virtualization Station użytkownik uzyskuje dostęp do sklepów z aplikacjami wirtualnymi: Bitnami i VMware Virtual Appliance Marketplace.
Nie obeszło się też bez drobnych błędów. Na przykład: w menu służącym do konfiguracji łączenia interfejsów sieciowych w miejscu gdzie tekst zachęca aby kliknąć po więcej informacji – nie ma w co kliknąć. Kiepsko jest rozwiązana obsługa ekranu LCD znajdującego się na przedniej części obudowy. Ekran ten służy do wyświetlania podstawowych informacji o stanie serwera oraz z pomocą przycisków, do jego konfiguracji. Niestety przyciski do poruszania się po menu są tylko dwa (opisane jako Enter i Select), przez co po ustawieniach można się poruszać tylko w jedną stronę. Brak przycisku "Wstecz" sprawia, że np. zmiana konfiguracji interfejsu sieciowego bez wykorzystania DHCP staje się drogą przez mękę.
Qnap TS-453 nie należy do cichych urządzeń. Cztery dyski twarde i wentylator, który podczas testów prawie cały czas kręcił się z maksymalną prędkością sprawiają, że serwera nie można polecić osobom wrażliwym na hałas. Warto o tym pamiętać, gdyby ktoś planował zakup serwera do domu i zamierzał go ustawić w salonie czy też sypialni.
Ten artykuł komentowano 1 raz. Zobacz komentarze.