Asustor AS5102T to serwer oparty na czterordzeniowym procesorze Intel Celeron J1900. W połączeniu z 2GB pamięci RAM i systemem operacyjnym Linux, serwer jest wydajny i stabilny.
Interfejs użytkownika dostępny jest poprzez przeglądarkę internetową. Jego obsługa jest intuicyjna i prosta do opanowania. Niektóre funkcje znajdują się w innych miejscach niż u konkurencji. Jeżeli mielibyśmy narzekać, to zamiast interfejsu przypominającego dotykowe telefony komórkowe wolelibyśmy taki na wzór pulpitu okienkowego systemu operacyjnego. Brakuje nam możliwości przeskakiwania między panelami interfejsu za pomocą kółka myszki, mogą przeszkadzać wielkie ikony na środku panelu i zupełnie niewykorzystane miejsce dookoła nich. Każdy z Was może się zapoznać z możliwościami systemu ADM 2.4, którego demo dostępne jest tutaj.
W recenzji poprzedniego Asustora przedstawiliśmy krótki filmik prezentujący interfejs przeglądarkowy ADM 2.4. W tym, aby się nie powtarzać przedstawimy dokładniej największą - naszym zdaniem - zaletę Asustora: gigantyczną ilość dodatkowych aplikacji dostępnych przez Centrum Aplikacji. Na dzień dzisiejszy żaden producent nie oferuje aż dużej ich liczby i każdy użytkownik powinien znaleźć tu coś dla siebie. Dodatkowo aplikacji cały czas przybywa i można się spodziewać, że będzie ich jeszcze więcej. Jedynym mankamentem Centrum Aplikacji jest konieczność posiadania konta na stronie producenta, aby móc z niej korzystać.
Ciekawą i przydatną funkcją serwerów Asustor, jest aplikacja ASUSTOR Portal. Pozwala ona na obsługę urządzenia poprzez podłączony do niej monitor/telewizor, klawiaturę i myszkę. Tutaj koniecznie trzeba napisać o porcie S/PDIF, który dostępny jest w tym momencie chyba tylko w Asustorach. Po zainstalowaniu jeszcze kilku aplikacji można między innymi odtwarzać filmy przez XBMC/KODI, przeglądać internet dzięki przeglądarce Chrome, obsługiwać centrum monitoringu, a także zarządzać serwerem. Nie zdziwimy się, gdy zobaczymy niedługo wersję OpenOffice na serwery Asustor.
W najnowszej wersji oprogramowania dodana została aplikacja do obsługi wirtualizacji VirtualBox. Aplikacja ta umożliwia zainstalowanie dowolnego systemu operacyjnego na wirtualnej maszynie uruchomionej na serwerze. Sam producent jednak sugeruje, aby rozbudować pamięć operacyjną do przynajmniej 4 GB przed korzystaniem z jej dobrodziejstw. Lista z obsługiwanymi systemami operacyjnymi znajduje się tutaj. Aplikacja na razie dostępna jest tylko w wersji beta.
Do serwera można dokupić dodatkowo pilota który sprawia, że obsługa XBMC/KODI jest wygodniejsza. Nie jest to jednak konieczne, gdyż jak ktoś posiada telefon z systemem operacyjnym Android lub iOS może dzięki aplikacji AiRemote wykorzystać telefon.
Serwer jest cichy. Wentylator "ginie" w dźwiękach otoczenia i jedyne dźwięki wydawane przez serwer pochodzą z zainstalowanych dysków twardych. Serwer nie pozwolił na uszkodzenie danych po usunięciu jednego z dysków w macierzy RAID 1. Dane cały czas były dostępne, a naprawa macierzy rozpoczęła się automatycznie po zainstalowaniu nowego dysku.
Ten artykuł nie był jeszcze komentowany. Bądź pierwszy - dodaj swoją opinię.